top of page

Committees

  • Advertising
    Laurie Latham
  • Agricultural Awareness
    Stephanie & Michael Nanne, Wilson Bowes, Sawyer Conboy
  • Antique Tractor Pull
    John Brunton, Jason Dowdall, John Noonan
  • Beef Cattle
    Justin Tye, Shane Reid, Andrea Schweighardt, Mary Ellen McLellan, Laurie Latham, Brad Hurtubiese, Don Badour
  • Beer Garden
    Janson LaBond, Andrew Allan, Laurie Allan, Rhonda Bulloch. Lori Bulloch, Nicole Carson, Valerie Conboy, Dawn Hodgins, Tim Hodgins,Brandi Schooley, Bryan McVeigh
  • Canine Entertainment
    Laura Cox
  • Corporate Sponsors
    Derek Oliver, Laurie Latham, Mary Ellen McLellan
  • Children's Activities
    Wayne Wesley, Joe Anne Wesley, Stephanie Nanne, Don Badour, Michael Nanne
  • Commercial Displays & Food
    Dale Campbell, Natasha Campbell, Stacey Campbell
  • Dairy Cattle
    Derek Oliver, Mary Oliver, Steve Scott
  • Demolition Derby
    Andy Kelford, Jeanie Kelford
  • Family Entertainment
    Robert & Janet Campbell, Stephanie Nanne
  • Fair Historian
    Gary Darby
  • Family Fun Horse Show
    Kristyn Knapp ​
  • Fantasy Farm
    Alvin Dobbie, Bob & Helen McVeigh
  • Garden Tractor Pull
    Jason Dowdall
  • Garden Vegetables
    Sheila Prescott, Gayle Truman, Aaliyah Hage-Hassan
  • Gates & Parking
    John Conboy, Brandi Schooley, Robert Campbell, Dave McGrath, Dick Leeflang, John Leeflang, Janson LaBond, Dale Campbell, Laurie Allan, Jason Schooley
  • Grounds
    John Conboy
  • Hay, Seeds & Grain
    Douglas & Trina Conboy, Terry Adam, Andrew Allan Rob Nichols, Sawyer Conboy
  • Heavy/Miniature Horses
    Rhonda Bulloch, Sherry Cavanagh, Grant Machan, Steve Scott, Kelly & Ian Murphy
  • Light Horses
    John, Karen & Greg Brunton, Nancy, Lornie, Scott & Shelley MacDonald, Rae Ann Litle, Brandon MacKenzie, Beth Matthews, Jane Matthews
  • Large Vegetables
    Jenna Sweeney, Kendra Durnham, Braden Ferguson, Brad Hurtubiese, Rachel Kirkam
  • Lawn Mower Races
    Jason Dowdall
  • Maple Syrup & Honey
    Frances Somerville, Gavin Kirkham ​
  • Media/Webpage
    Laurie Latham, Stephanie Nanne
  • Musical Entertainment
    Rhonda Bulloch, Bryan McVeigh, Paul Carson
  • Office
    Barb Keith-Badour ​
  • Poultry
    Frank Goodfellow, Lisa, Jeff & Krissy Draper
  • Sanitation
    Paul Carson
  • Truck Pull
    Natasha Campbell, Stacey Campbell, Tyler Lackey, Andrew Easton, Billy Allen
  • Western Horse Events
    Andrea McFadden
  • Homecraft
    Chair: Elaine Foster Carol Amyot, Sharon Bjergso, Marg Brandrick, Caroline Bolduc, Crystal Campbell, Kelly Campbell, Natasha Campbell, Stacey Campbell, Jean Carson, Lyle Conroy, Helen Desjardine, Sadie Fergusson, Chrissie Graham, Jennifer Hart, Muriel Hopper, Joane James, Lisa Kirkham, Ilene Myerscough, Nancy O'Meara, Derek Seguin, Gilles Seguin, Jeannie Seguin, Shirley Steele, Beth Yuill, Vixtoria Yuill Honorary Homecraft Director: Mary Adam, Margaret Campbell, Audrey Ferrier
bottom of page